A mesékben sok-sok jó van. Fejlesztik a képzeletet, a szókincset és a koncentrációt. Ezek mellett remek beszélgetési lehetőségeket adnak mind az olvasmányok, mind a mellettük szereplő illusztrációk. Korosztálytól függően, ismereteik tudatában lehet faggatni őket a színekről, számokról, mosolyokról; bármiről. Sajnos a mai rohanó világban gyermekeinknek rengeteg inger közül kell választaniuk, így gyakran nehéz a figyelmüket egy dologra összpontosítaniuk. Mire első osztályosok lesznek, azonban fontos, hogy képesek legyenek figyelni. Segíthetünk nekik, ha már icipici koruktól kezdve mesélünk, és beszélgetünk a mese közben és után. Íme néhány beszélgetésindító Gulyás-Gibicsár Évától, Cikk-Cakk megalkotójától az első Masni Mese illusztrációjához:
2-3 éves kor:
Milyen játékokat ismersz fel a képen? Mutasd meg és nevezd meg őket!
Milyen színű: a kisautó, a vonat, a medve?
Mutasd meg a kislányt a képen!
Mi van a fején?
4 éves kor, és felette (akár még kisiskolásokkal is kipróbálhatjuk):
Kislány vagy kisfiú van a képen?
Szomorú, mérges vagy boldog? Honnan tudod? Mutasd meg, milyen vagy, amikor mérges vagy! Milyen vagy, amikor szomorú vagy? Milyen az arcod, amikor boldog vagy? Nézd meg a tükörben!
Szerinted hol készült a kép?
Találj ki neveket a játékoknak a képen! Szerinted, hogy hívják alul a kék szőrmókot? Vajon a bohócnak mi a neve? A baglyot hogy neveznéd el?
Milyen ruhadarabjai vannak a kislánynak? Mutasd meg, és nevezd meg őket! A színűket is elmondhatod.
Mennyi gomb van a kislány kabátján? És a bohócon?
Szerinted hideg van, vagy meleg?
5-6-7 éves kor:
Beszélgethetünk velük a kislány ruháihoz kapcsolódva az évszakokról.
Nagyon örülnénk, ha a legédesebb válaszokat megosztanátok velünk is. 🙂 (dekoracio.masni@gmail.com)
Ha kisiskolás gyerekünk van, akkor próbálja meg felolvasni a mesét, vagy egy kijelölt részletet!
Ha már tud írni-olvasni a lurkó, akkor remek hétvégi móka lehet egy-egy „iskolán kívüli” olvasmány, közös feldolgozása. Gyakorolja gyermekünk a szöveg értelmezést, az írást, és természetesen fejleszti a figyelmét és a fantáziáját is. Nem utolsó sorban kitüntetjük gyerekünket a számukra legnagyobb kinccsel: a figyelmünkkel, és a közös időtöltés, az együttlét örömével.
Illusztrációt készítette: Káposztás Judit
Az összes Cikk-Cakk mesét itt találod!
Van kedved még molyolni? Molyolóinkat itt találod!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: