Vendégposzt: csillámozás, amit nem lehet abba hagyni
Dobpergés. Ilyen eddig csak a Masni Magazinban volt, de most a blogon is elérkezett az idő! Vendégposztot teszünk közzé, fogadjátok szeretettel Sarkadi-Marton Renáta ötleteit, melyet csillámláz ihletett! Készült ceruzatartó, bögre, minden kis- és nagylány álma csillámgömb, lányos szobába illó szelektív szemetes, és végül, de nem utolsó sorban csillámbelsős lámpaernyő! Vágjunk is bele, lássuk a ragyogó eredményeket! Minden termék a Novasol Spray Magyarország termékeivel (Akril lakk, akril festék spray, PVC csillámok) készültek.
A technika, mindenik csillámozott felületen ugyanaz: akril lakk, vagy akril festék először, mielőtt megszáradna, szórjuk be alaposan csillámmal, a felesleget ütögessük le, és végül 1-2 akár 3 rétegben lakkozzuk le. Fontos, hogy mindig megvárjuk a rétegek közötti száradási időket!
Most pedig következzenek Rena tapasztalatai és ötletei, hogy hogyan lesz sikeres a csillámozás!
Mint mindig, készítettem egy tervet. A terv fontos, kellenek a tervek. Az enyém ez volt: lámpbabúra csillámozása belülről. Ezüst csillogó pöttyökkel, alapozás nélkül, hogy megnézzük, mennyire fed a fehér alapon a csillámpor. Nos, jöjjenek a tapasztalataim!
1.) Vigyázz, mert függővé tesz!
Főleg lányos anyukákat kell félteni, ugyanis minket talán jobban elragad a hév, amikor látjuk a gyermek szemében a csillogást (hahaha, csillogást). Szóval nálam itt borult meg a terv: ahogy vált a lámpabúra belseje egyre szebb ezüst színűvé, úgy gyengültem el és már azon törtem a fejem, hogy mi legyen a következő tárgy. És az azt követő…
2.) Maszkolj alaposan!
Nem szeretek maszkolni, mert túl aprólékos és unalmas munka, de megéri. Legalább csak ott lesznek a csillámok, ahová eredetileg szerettük volna. És ha már maszkolás, akkor itt jegyzem meg, hogy gumikesztyű sem árt a munkához!
3.) Szépen, rétegenként!
Az alapozó (színtelen lakk) nagyon jó. Gyorsan szárad, ha kellő távolságból viszed fel a felületre, akkor nem folyik meg. Próbáltam kerámián, fém dobozon, műanyagon és textil lámpaernyő műanyag bevonatos hátulján. Mindegyiken jól megtapadt. A színező spray is nagyon jó. Egy rétegben is jól fed. Nekem viszont túl gyorsan megszáradt, így egy újabb réteg színtelen lakkba szórtam a csillámokat. Aztán zárásnak újra színtelen lakk és kész. Mivel nem hittem benne, hogy tényleg elég ennyi, ezért a búra esetén több rétegben vittem fel a lakkot. De nem feltétlenül volt rá szükség.
4.) Várd meg a száradási időket!
A porcelán bögrét maszkoltam, egy betűt szerettem volna csak csillámozni. Jött az alapozó lakk, majd az arany festék, rá a csillámok. Aztán leszedtem a maszkolást és valószínűleg a fedő lakk előtt nem vártam eleget, mert a lakk kioldotta a csillám alól a festéket és az megfolyt a kerámia felületen. Nem lett csúnya, csak hát nem ez volt a cél.
5.) Gyönyörködj az eredményben!
Mindent egybevéve nagyon jó tapasztalatom van ezzel a technikával. Ha a maszkolást leszámítjuk, akkor az eredmény gyorsan megmutatkozik, könnyű és látványos. Egy doboz csillám rendkívül kiadós, a fölösleg újra felhasználható. A bögrénél a mosogatógép tesztet meg sem kíséreltem, mert a forró folyóvizes mosogatást sem szerette a minta, illetve a lakk. A lámpabúra dörgölésre, nyomogatásra sem hullajtja a csillámot. Alapozni célszerű, mivel az alap szín elfedi az esetleges egyenetlenségeket.
+1.) Legyen otthon egy férfi, amikor csillámozol!
Hát igen, a legpraktikusabb tanács (legalábbis számomra az volt). Hogyha nagyon belemerülnél a munkába, akkor legyen melletted egy éppeszű férfi ember, aki azt mondja: “Bébi, elég már a csillámból!” Érdemes megfogadni a tanácsát – vagy legalábbis másik színre váltani :o) Nálunk így készült a terven felül bögre (betűvel), két tolltartó (az egyik telibe csillámozva, a másik maszkolt betűvel), szemetes kuka (maszkolt mintával, vegyes színű csillámokkal) és még a lámpa bekötő csészéje is ezüst színű lett… Sőt, halkan megjegyzem, hogy még egy hógömböt is készítettem, de erről a férjemnek már tényleg nem kell tudnia 🙂
És ráadásnak pedig itt a csillámgömb is! A csillámgömböt így tudod elkészíteni:
- végy egy, a gyermeked által imádott, de amúgy semmire sem való műanyag figurát.
- Keress egy formás, befőttes üveget, csavaros kupakkal,
- a kupakra ragaszd fel valami extra erős ragasztóval a figurát!
- Ha fixen megkötött a dísz, akkor jöhet az összeszerelés: szórj csillámot az üvegbe, de ne ess túlzásba! Max. fél kávés kanálnyit ajánlok! Jöhet rá folyadék, esetünkben a glicerin. Ebben szebben lebegnek a pöttyök és garantáltan nem fog “megpempősödni” a folyadék. Ha nincs ennyi glicerin kéznél, akkor hígítható desztillált vízzel (KIEGÉSZÍTÉS: glicerint patikában kapsz, receptre felíratva. Jó fej gyerek és / vagy felnőtt családi orvos is felírja, ha elmeséled, hogy mibe lesz… Csillámgömbbe :)!)
- Csavard rá a tetejét, rázd össze és nézd meg, hogy elég-e benne a csillám. Illetve azt is ellenőrizd, hogy minél kevesebb levegő maradjon benne! Ha elégedett vagy, akkor csavard le és válassz szilikon alapú ragasztót a végső lezáráshoz.
- Végül dekoráld a kupakot egy szalaggal, masnival, hogy tökéletes legyen az összhang!
Remélem, tetszett Nektek a bejegyzés! Ha szeretnétek máskor is ilyen alapos, sokrétű terméktesztelést olvasni, akkor írjatok nekünk egy kommentet, ide a bejegyzés alá, hogy mi az, ami érdekelne Titeket!
Többen kérdeztétek, hogy hol lehet a Novasol spray festékeket kapni. Erre a linkre kattintva – Novasol viszonteladói lista megtaláljátok a beszerzési forrásokat!
Korábbi Novasol Spray anyagainkat itt találjátok, kattintsatok!
Zen-kert fillérekből
Tök ragyogó megoldások
Műanyag bútor átfestés könnyen-gyorsan
Alkoss kedvedre szavakat, képeket
Retro, kerti telefonjáték gyerekeknek
Ha tetszett ez a bejegyzés, olvasd el ezeket is: