A batikolás tini korunk menő technikája volt, aztán pár éve újra előkerült, most meg a japán shibori technika hódít. Ez utóbbi annyiban különbözik a klasszikus batikolástól, hogy pontos szabályok szerint “kell” hajtogatni az anyagot, és klasszikus indigó festékkel festeni. Ruhafestéshez használt indigót itthon nem nagyon lehet beszerezni (aki tud tuti forrást, az írja meg nekem légyszí!), és egyeztettem Sárával, aki eléggé ért a festéshez, és vele is annyiban maradtam, hogy maradjak a klasszikus ruhafestéknél. Maradtam. Most két mintát fogok megmutatni Nektek, egy inkább batik, centrális kötözőset, és egy shibori-szerű vonalasat.
Amire szükséged lesz: tiszta pamut anyag, vagy tiszta pamut párnahuzatok, textilfesték, kötél és egy darab d4 cm cső.
Kezdjük a batikolós, centrális mintással.
A párnahuzatot félbe hajtottam, majd a képeket látható módon nagyon szorosan megkötöztem.
Elkészítettem a csomagoláson található leírás szerint a textilfestéket, és pár percre belemártottam a csomózott huzatot.
Kivettem és hagytam egy kicsit száradni, majd levágtam róla a köteleket (ÓVATOSAN!). Átöblítettem folyó víz alatt, majd hagytam teljesen megszáradni. Kivasaltam. Készen is volt.
És akkor most jöjjön ez a nagyon vicces technika, ez a csőre tekerős. Tehát. Végy egy kb. 1 méter hosszú, 4 cm átmérőjű csövet (vízszerelési boltban kb. 200 Ft). Átlósan fektesd rá az anyagot, úgy hogy a szemközti sarkok kerüljenek a cső aljára és tetejére. Csavard rá a csőre.
Kezdj el alulról szorosan köteleket kötni rá, kb. 3 cm közökkel, majd húzd össze az anyagot, hogy egymás mellé kerüljenek a kötelek. Csinálhatod úgy is, hogy csak alul kötöd meg a kötelet, és utána 3 cm-es távval feltekered az anyagra, így gyorsabb, de ügyelj rá, hogy nagyon szorosan tartsd a tekerést. Amikor felértél, nyomd össze az anyagot, hogy a kötelek egymás mellé kerüljenek.
Én most egy vázába öntöttem át a festéket, és beleállítottam a csövet, így próbáltam egy kis ombre hatást is belevinni a festésbe. Kb. 10 percet hagytam így állni az anyagomat.
Amikor elkészült, akkor leszedtem a köteleket, átöblítettem, és hagytam teljesen megszáradni. Vasaltam, és kész.
Ezt a posztot még a ragyogó napsütésben kezdtem el írni, és most a szakadó esőben fejeztem be. Remélem, azért maradt egy kis kedvetek nyári hangulatot idéző párnákat festeni, vágjatok bele bátran!
Még több párnahuzat projektet ide kattintva találsz!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: